Elektros kainos antrą šių metų pusmetį iš visų Baltijos šalių mažiausios Lietuvos gyventojams bei verslui. Lietuvoje gyventojams taikoma galutinė elektros kaina 2016 m. antrą pusmetį buvo – 11,5 ct/kWh. Palyginti su Latvija, elektra Lietuvoje yra 25,3 proc. pigesnė, palyginti su Estija – pigesnė 10,2 proc. Tuo tarpu verslas Lietuvoje už elektrą mokėjo 8,8 ct/kWh (be PVM), o tai yra 19,3 proc. mažiau nei Latvijoje, ir 9,3 proc. mažiau nei Estijoje. Tokius duomenis pateikia Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacija (NLEA) pirmą kartą paskelbtoje pusmetinėje Baltijos šalių energetikos rinkų apžvalgoje.
Lyginant gamtinių dujų galutines kainas, antrą pusmetį Lietuvos gyventojai Baltijos šalyse už jas moka daugiau. Dujų kaina lietuviams yra apie 3 proc. didesnė nei Latvijoje ir apie 19 proc. didesnė nei Estijoje. Lietuvoje galutinės gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams yra aukštesnės dėl didesnio dujų tinklo, taip pat dėl papildomos suskystintų gamtinių dujų tiekimo saugumo kainos dedamosios. Tuo tarpu komercijos segmente, galutinė gamtinių dujų kaina yra mažiausia Lietuvoje. Dujų kainų verslui analizė buvo atlikta remiantis stambių gamtinių dujų vartotojų faktiniais suvartojimo duomenimis, kurie parodė, kad 2016 m. I pusmetį komerciniai vartotojai Lietuvoje už dujas mokėjo 20,9 Eur/MWh ir tai yra 8 proc. mažiau nei Latvijoje ir apie 14 proc. mažiau nei Estijoje.
„Energijos kainų sumažėjimą Lietuvos gyventojams ir verslui labiausiai lėmė pradėjusi veikti „NordBalt“ jungtis ir atpigęs suskystintų gamtinių dujų tiekimas. Prie mažėjančių kainų taip pat neabejotinai prisidėjo ir vis efektyvesnė įmonių veikla. 2016-ieji yra pirmieji metai, kai Baltijos šalių elektros ir gamtinių dujų rinkos veikia smarkiai pasikeitusioje konkurencinėje aplinkoje. Matome, kad iš to labiausiai bent jau kol kas išlošė mūsų valstybė“, - teigia NLEA prezidentas dr. Dalius Misiūnas.
Vertinant energijos kainų dinamiką, elektros energijos tarifas buitiniams vartotojams Lietuvoje mažėjo nuo 11,9 ct/kWh (2016 m. I pusmetis) iki 11,5 ct/kWh (2016 m. II pusmetis). Kainos mažėjimas pastebimas ir dujų segmente – 2012-2016 m. gamtinių dujų kainos I gr. buitiniams vartotojams Lietuvoje mažėjo 21,69 proc., o II gr. - net 41,63 proc. Elektros energijos kaina komerciniams vartotojams Lietuvoje pradėjo mažėti nuo 2013 metų ir tai buvo didžiausias elektros energijos kainų komerciniams vartotojams kritimas (23,7 proc.) visose Baltijos šalyse.
Europos Sąjungos statistikos agentūros (Eurostatas) duomenimis Lietuvoje 2016 m. I pusmetį gyventojai už elektros energiją mokėjo 40 proc. mažiau nei vidutiniškai mokėjo ES šalių gyventojai. Tuo tarpu elektros energijos kaina komerciniams vartotojams buvo 21,8 proc. mažesnė nei vidutinė kaina ES ir Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių rikiavosi 12 vietoje. Aukštas pozicijas užimame ir dujų sektoriuje - Lietuva 2016 m. I pusmetį yra 5 vietoje pagal gamtinių dujų kainas gyventojams tarp Europos Sąjungos šalių (33,5 proc. mažiau nei vidutinė kaina ES) ir 5 vietoje pagal gamtinių dujų kainas komerciniams klientams (14,5 proc. mažiau nei vidutinė kaina ES).
NLEA publikuotoje Baltijos šalių energetikos rinkų apžvalgoje pateikiamas objektyvus energijos išteklių kainų palyginimas remiantis viešais informacijos šaltiniais. Apžvalgioje taip pat pateikiamas ir trijų Baltijos valstybių energetikos kainų palyginimas su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis.
Su visa apžvalga galima susipažinti: https://issuu.com/nlea/docs/nlea_apzvalga_2016_ii_pusmetis_2016
Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija (NLEA) įsteigta 2016 m. vasario 5 d., sujungus iki šiol atskiruose elektros ir dujų sektoriuose veikusias Nacionalinę Lietuvos elektros asociaciją ir Lietuvos dujų asociaciją. NLEA tikslas - formuoti bendrą energetikos sektoriaus poziciją, atstovauti savo narių interesus valstybinėse institucijose, visuomeninėse ir tarptautinėse organizacijose. NLEA taip pat siekia, kad būtų vystomos ir gerinamos Lietuvos elektros energijos ir dujų tiekimo sąlygos šalies vartotojams, skatinama ekonominė ir techninė energetikos ūkio pažanga.